Mozilla Firefox ma już 8 lat!

Prace nad nową przeglądarką wystartowały już w 2002 roku, jednak pierwsze stabilne wydanie aplikacji nastąpiło dopiero 2 lata później.

To co pokazała Mozilla wraz z pierwszym Firefoksem było zupełnie innym podejściem od konkurencyjnych aplikacji służących do przeglądania Sieci. Przeglądarka była minimalistyczna, nie zawierała tysiąca niepotrzebnych opcji. W związku z tym fani projektu wykupili reklamę na całą stronę w dzienniku New York Times, aby ogłosić światu że istnieje coś poza Internet Explorerem.

Phoenix 0.1, protoplasta Firefoksa. Pojawił się na 2 lata przed wydaniem wersji 1.0.

Phoenix 0.1, protoplasta Firefoksa. Pojawił się na 2 lata przed wydaniem wersji 1.0.

Firefox na tyle przypadł użytkownikom, że na początku 2007 roku miał w Polsce już 25% oddanych użytkowników. Z czasem było tylko lepiej. Dwa lata później Mozilla dokonała historycznego wyczynu – z przeglądarki Firefox korzystało już 46% użytkowników, a Internet Explorer miał ich tylko 42%.

Obecnie przeglądarka Firefox ma udziały w polskim Internecie na poziomie 42%. Drugie miejsce należy do Google Chrome – 26%. Dopiero na trzecim znajduje się Internet Explorer – 18%, a kolejne miejsce to Opera – ponad 7%.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.