Panasonic Lumix DMC-SZ1

Poręczny Panasonic SZ1 z 10-krotnym zoomem kosztuje mniej niż 600 złotych. Obiektyw z dużym zoomem to jednak jedyny mocny punkt na liście wyposażenia. Na pocieszenie dostajemy za to do dyspozycji szybki autofokus. W świetle dziennym da się robić wyraźne zdjęcia, ale niezależnie od warunków na fotografiach pojawia się szum.
Panasonic DMC-SZ1: 10-krotny zoom w kieszonkowej obudowie.
Panasonic DMC-SZ1: 10-krotny zoom w kieszonkowej obudowie.

Panasonic DMC-SZ1: 10-krotny zoom w kieszonkowej obudowie.

Panasonic DMC-SZ1: 10-krotny zoom w kieszonkowej obudowie.

Z wagą 130 gramów i kompaktowymi wymiarami, SZ1 zmieści się nawet w kieszeni spodni. Obiektyw umożliwia 10-krotne przybliżenie w zakresie ogniskowych od 25 do 250 mm (ekw. dla małego obrazka). Towarzyszy mu optyczny stabilizator obrazu.

Ostre zdjęcia, ale zbyt dużo szumu

Matryca CCD ma rozdzielczość 16 megapikseli. Wyniki testów laboratoryjnych składają się na dostateczną ocenę jakości obrazu. W jasnym świetle dziennym zdjęcia są wystarczająco ostre, ale w gorszych warunkach oświetleniowych – czyli przy wyższej czułości – rozdzielczość szybko spada. To samo dotyczy wierności odwzorowania detali w mało kontrastowych partiach obrazu: przy ISO 100 jest dobra, ale już przy ISO 400 – słaba. Szum jest zauważalny na zdjęciach oglądanych w pełnym rozmiarze na monitorze komputera w całym zakresie czułości. Na pochwałę zasługuje wierne odwzorowanie barw.

Sprawdzi się w spontanicznych sytuacjach

Zarówno w zakresie szerokokątnym, jak i w zakresie tele, autofokus działa wystarczająco szybko, by dało się robić spontaniczne zdjęcia. Fotografowanie w trybie seryjnym przebiega powoli. Naładowany akumulator pozwala zrobić od 130 do 420 zdjęć, co nie odbiega od wyników konkurencji.

Panasonic DMC-SZ1: Filmowanie tylko w rozdzielczości 720p.

Panasonic DMC-SZ1: Filmowanie tylko w rozdzielczości 720p.

Aparat jest wyposażony w duży, trzycalowy wyświetlacz, jednak za sprawą niskiej rozdzielczości (230000 punktów) obraz na nim jest mało ostry. Fotografowanie ułatwia paleta 16 programów tematycznych oraz kreator zdjęć panoramicznych. Nie przewidziano możliwości ręcznej regulacji parametrów ekspozycji. Oprócz fotografowania Panasonic SZ1 umożliwia też filmowanie, ale klipy są zapisywane tylko w rozdzielczości HD-Ready (1280 x 720 pikseli).

Alternatywy

Panasonic DMC-SZ1 to niedrogi kompaktowy megazoom, ale na rynku są bardziej atrakcyjne aparaty tego typu. Wybraliśmy z rankingu dwa konkurencyjne modele o najlepszym stosunku ceny do jakości: Casio Exilim EX-ZR100 oraz Sony Cyber-shot DSC-WX100 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Panasonic Lumix DMC-SZ1

Mały, tani i szybki aparat z 10-krotnym zoomem. Jakość zdjęć obniża widoczny szum.

PLUSY:

szybki autofokus

10-krotny zoom

MINUSY:

wysoki poziom szumu

niska rozdzielczość wyświetlacza

filmowanie tylko w rozdzielczości 720p