25 procesorów GPU złamie twoje hasło do Windows w kilka godzin

Linux i darmowe oprogramowanie, 25 kart AMD Radeon połączone w jeden serwer, to 350 miliardów prób wpisania haseł na sekundę, co przekłada się na niewielki czas wymagany do złamania typowego, ośmioznakowego hasła.
25 kart Radeon w serwerze

25 kart Radeon w serwerze

Opisany wyżej serwer może w 5,5 godzin sprawdzić 6,6 biliarda haseł, czyli wszystkie możliwe kombinacje dla ośmioznakowego hasła, uwzględniając małe i duże litery, cyfry i symbole. Wygląda na to, że algorytm szyfrujący NTLM, wykorzystywany przez Microsoft od czasów Windows Server 2003, może okazać się niewystarczający dla niektórych przedsiębiorstw.

Jedyną radą, na dzień dzisiejszy, jest stosowanie dłuższego hasła. Dodatkowy znak będzie wymagał dodatkowych 500 godzin pracy serwera, a jeszcze kolejny: 5,4 roku.

Samo urządzenie potrafi również łamać hasła zapisane w 44 innych standardach, w tym SHA1 (63 miliardy zapytań na sekundę) czy MD5 (180 miliardów zapytań na sekundę) oraz SHA512crypt (364 tysiące zapytań na sekundę).

0
Źródło: Ars Technica
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.