Elastyczny kabel zamiast przedłużacza!

Kiedy kabel jest za krótki, by dosięgnął do gniazdka, zwykle stosuje się przedłużacze. Teraz to może się zmienić.

Naukowcy z Uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej wytworzyli przewody, które można rozciągać wydłużając je nawet 8-krotnie, ale przy tym zachowując ich funkcjonalność. Badacze wypełnili elastyczne polimerowe przewody ciekłym stopem galu z indem – bardzo efektywnym przewodnikiem prądu. Jak twierdzą naukowcy, ich przewody są o kilka rzędów wielkości bardziej rozciągliwe od większości przewodzących kabli, a do tego o co najmniej jeden rząd wielkości lepiej przewodzą prąd od najbardziej rozciągliwych przewodów.

Zespół z Uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej przekonuje, że nowe przewody mogą mieć zastosowanie w niemal wszystkich rodzajach elektroniki, od słuchawek do ładowarek telefonicznych.

Zanim jednak taki kabel trafi na rynek, naukowcy muszą uporać się z dość poważnym problemem – wyciekiem metali po obcięciu kabla.

0
Źródło: Mashable
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.