Globalfoundries startuje z testami produkcji w technologii 14 nm

Globalfoundries to obecnie drugi pod względem wielkości producent półprzewodników. Firma zapowiada, że na początku 2013 roku zacznie test związane z wdrożeniem produkcji układów w 14 nm.

Na pierwsze układy wytworzone w 14 nm przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Pomimo, że testy wystartują w przeciągu najbliższych miesięcy, pierwsze wafle krzemowe w 14 nm pojawią się dopiero w drugim kwartale 2014 roku.

Jak wynika z planów opublikowanych przez producenta, w tym roku zobaczymy pierwsze układy wytwarzane w procesie 20 nm. Niestety nie skorzysta na tym główny klient, czyli AMD. Układy produkowane w technologii 28 i 20 nm wykorzystują tradycyjne tranzystory, zamiast nowoczesnych FinFET. To oznacza, że AMD nie będzie w stanie rywalizować z Intelem pod względem wydajności i energooszczędności. Technologia Intela (tri-gate transistors) umożliwia osiągnięcie 37% wyższej wydajności przy 50% niższym zużyciu energii w porównaniu do tradycyjnych tranzystorów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.