Aparat do zdjęć 3D… płatków śniegu

Multi Angle Snowflake Camera, czyli w skrócie MASC, to w zasadzie aparat, tylko niezwykle wąsko wyspecjalizowany. Tak wąsko, że można nim fotografować wyłącznie płatki śniegu o średnicy od 100 mikrometrów do 3 cm. Ale za to w 3D!

Tak naprawdę MASC to coś więcej, niż aparat. To przyrząd naukowy, który między innymi robi zdjęcia 3D płatków śniegu. Ważne jest to „między innymi”, ponieważ równocześnie mierzy prędkość spadania płatków, przy czym twórcy – firma Fallgatter Technologies – zarzekają się, że robi to 10 razy dokładniej od innych dostępnych instrumentów tego typu.

Warto dodać jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, urządzenie działa automatycznie, opierając się na danych dostarczonych przez ułożone pionowo czujniki podczerwieni. Po drugie, jest oczywiście zabezpieczone przed śniegiem, wodą i niskimi temperaturami. Zdjęcia – a w ciągu jednego dnia mogą ich powstać dziesiątki tysięcy – zapisywane są w formacie PNG.

A na deser: galeria różnych ciekawych „śnieżynek”

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.