Chcesz mieć dobre hasło? Rób więcej błędów…

Powinniśmy zachęcać was do poprawnego pisania, zarówno w formie gramatycznej, jak i ortograficznej, ale w świetle ostatnich badań...
fot. Kadr z filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

fot. Kadr z filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

Generalne zasady tworzenia silnych haseł są wam zapewne znane: powinno być długie, zawierać zarówno cyfry, jak i litery (małe i duże), a najlepiej znaki specjalne. Niektórzy jednak wolą zapamiętać jakąś długą frazę, znaną tylko sobie. Wtedy najlepiej… robić błędy, by żaden haker korzystając z pomocy metod słownikowych nie był w stanie go złamać. I mówimy tu zarówno o błędach ortograficznych, jak i gramatycznych.

Badacze stworzyli algorytm uczący się gramatyki, a następnie usiłowali złamać dzięki niemu 144 haseł, z których każde złożone było z co najmniej 16 znaków i błędów gramatycznych. Po 2,5 biliona zgadnięć, okazało się, że algorytm uporał się z tylko czterema hasłami, ale najlepsze programy crackerskie nie odgadły żadnego z nich.

Badacze zaprezentują swoją pracę na konferencji CODASPY 2013.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.