Darmowy Spotify na urządzeniach mobilnych?

Bezpłatna wersja Spotify, z muzyką przerywaną reklamami, dostępna jest wyłącznie w wersji na komputery osobiste. Posiadacze smartfonów i tabletów, by cieszyć się muzyką na żądanie, muszą płacić abonament. Spotify chce to jednak zmienić.
Spotify jest już dostępny w Polsce

Spotify jest już dostępny w Polsce

Przedstawiciele Spotify chcą spotkać się z trzema największymi wytwórniami muzycznymi (Sony, Warner i Universal), chcąc wynegocjować nowy model biznesowy. Chcą mniejszego zysku dla artystów i zezwolenia na udostępnianie darmowej muzyki na smartfony i tablety.

Spofify niedawno otrzymał sto milionów dolarów dofinansowania, co może utrudnić mu wynegocjowanie obniżki tantiem. Obecnie ma pięć milionów abonentów i 20 milionów użytkowników. Według modelu biznesowego Spotify, 70 procent przychodów przekazywanych jest właścicielom praw autorskich do muzyki, 20 procent na pozyskiwanie nowych klientów, 10 procent zaś trafia do kieszeni Spotify, za co musi utrzymać pracowników i infrastrukturę. Jak na razie nie wiadomo, czy Spotify zarabia, czy też traci pieniądze.

Wielu artystów, w tym Adele, Coldplay czy Taylor Swift, odmówiło bycia dostępnym na Spotify z uwagi na zbyt niskie tantiemy w porównaniu do iTunes czy Amazonu.

0
Źródło: The Verge
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.