Microsoft znalazł metodę na przewidywanie przyszłości

Komputery potrafią przetwarzać dane z wydajnością nieosiągalną dla zwykłego człowieka. Czy mogą wykorzystać swoją moc do przewidywania przyszłości? Microsoft wierzy, że tak.
Wyników 'lotka', niestety, wciąż nie przewiduje...

Wyników „lotka”, niestety, wciąż nie przewiduje…

Komputery już dziś są wykorzystywane do przewidywania przestępstw, co pomaga zapobiegać ich popełnieniu. Ale czy będą kiedyś w stanie zastąpić najlepszą wróżkę? Microsoft i izraelska politechnika postanowili to sprawdzić.

Kluczem, jak się okazało, był odpowiednio zebrany zestaw danych. Wykorzystano bowiem… prasę. Komputer miał do dyspozycji prasowe nagłówki, na podstawie których miał wywnioskować dalsze możliwe wydarzenia. Swoje zadanie wykonał nadzwyczaj dobrze!

Przewidział epidemię cholery po suszach w Angoli. Inne „przepowiednie”, związane z chorobami, przemocą i śmiercią również były bardzo celne, z poprawnością rzędu 70-90 procent.

Do eksperymentu wykorzystano wszystkie archiwa New York Times z lat 1986 – 2007, źródła internetowe. Wykorzystano też DBPedię, WordNet oraz OpenCyc.

0
Źródło: Neowin
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.