Wyłudzili miliony euro od naiwnych internautów

Europol, czyli europejska agencja policyjna, poinformowała, że rozbito gang cyberprzestępców, który przez ostanie lata, podszywając się właśnie pod Europol, wyłudził miliony euro od Internautów.
Nie wiadomo dokładnie ile osób udało się oszukać

Nie wiadomo dokładnie ile osób udało się oszukać

Cyberprzestępcy byli aktywni przez ostatnie dwa lata, działali w 30 krajach. Pieniądze wyłudzali za pomocą wirusa. Zainfekowane maszyny były przez niego blokowane i wyświetlały komunikat, że należy zapłacić Europolowi grzywnę, by można było na nich dalej pracować.

Europol nie oszacował jeszcze dokładnie ile rabusie wyłudzili pieniędzy. Jednak jak stwierdził szef Europolu, zakładając, że z setek tysięcy Europejczyków tylko trzy procent uwierzyło w przekręt, to, biorąc pod uwagę wartość grzywny (100 euro), mówimy o milionach euro.

Przywódca gangu, 27-letni Rosjanin, twórca wirusa, został aresztowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inni członkowie gangu, którzy zajmowali się praniem pieniędzy i przekierowywaniem ich do Rosji, to sześciu Rosjan, dwóch Ukraińców i dwóch Gruzinów.

0
Źródło: Wirtualna Polska
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.