Apple zmienia styl, nowy iOS ma być zupełnie inny

Skeumorfizm jak mówi Wikipedia to "odtworzenie właściwości, kształtu, tekstury, barwy lub funkcji przedmiotu oryginalnego w materiale zastępczym".

To była jedna z głównych zasad w projektowaniu oprogramowania Apple, zwłaszcza w iOS. Wszystkie aplikacje przypominają swoje „analogowe” odpowiedniki. Notatnik wygląda jak papierowy zeszyt, a aplikacja do podcastów, jak magnetofon. Zwolennikiem tego typu projektowania był Scott Forstall, jedna z ważniejszych osób odpowiedzialnych za system iOS.

Forstall pożegnał się jednak z Apple pod koniec zeszłego roku, a jego obowiązki przejął Jonathan Ive odpowiedzialny za wygląd MacBook Pro, iMac, iPod, iPhone, oraz tabletu iPad. Jest on zwolennikiem nieco innego stylu, bardziej ascetycznego co dosyć dobrze pokazują projekty obudów ww. urządzeń.

Serwis wsj.com donosi, że nowa wersja iOS ma porzucić skeumorfizm na rzecz prostszych, bardziej czytelnych rozwiązań. Z czym nam się to kojarzy? Windows Phone i Android 4.x.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.