Firmy tracą cenne dane i nie zawsze je odzyskują

Z badań przeprowadzonych przez dystrybutora rozwiązań WD Arkeia w Polsce podczas konferencji IT Security SHOW w Rzeszowie wynika, że wszystkie podkarpackie instytucje stosują rozwiązania, które służą do wykonywania zapasowych kopii danych, tzw. backupu. Równie popularne wśród firm z tego regionu są rozwiązania antywirusowe – korzystanie z takiej ochrony zadeklarowało 98% uczestników wspomnianej konferencji.
Firmy tracą cenne dane i nie zawsze je odzyskują
Raport WD Arkeia - firmy tracą cenne dane i nie zawsze je odzyskują

Raport WD Arkeia – firmy tracą cenne dane i nie zawsze je odzyskują

Stosowanie rozwiązań software’owych jest oczywiście niezbędnym elementem procesu zabezpieczania firmowych danych – ale pamiętać też trzeba, że tych elementów jest więcej — twierdzi Paweł Pilarski, Branded Sales Manager w WD i dodaje –

Niemniej istotny jest również dobór odpowiednich rozwiązań sprzętowych (np. stosowanie technologii RAID, automatycznie duplikujących dane) oraz opracowanie i stosowanie polityki ochrony danych, na którą powinno składać się automatyczne wykonywanie backupu w wielu kopiach, stosowanie niezależnych rozwiązań typu storage oraz precyzyjne definiowanie, które z firmowych danych są najbardziej cenne i powinny podlegać najszerszej ochronie. Powinniśmy mieć świadomość, że tylko połączenie w jedno rozwiązań software’owych, sprzętowych oraz odpowiednich zasad postępowania z danymi zapewni pełne bezpieczeństwo danych.

Co czwarte przedsiębiorstwo, biorące udział w IT Security SHOW, przyznało, że w ubiegłym roku straciło dane w wyniku awarii sprzętu komputerowego. Gdyby pod uwagę brano nie tylko rok ubiegły, utrata danych dotyczyłaby co drugiej instytucji, biorącej udział w rzeszowskiej konferencji. Odzyskanie utraconych danych zajmowało ankietowanym zwykle kilka godzin. Większość, bo aż 68% przepytanych, przyznała, że dzięki kopii zapasowej udało się odzyskać wszystkie dane sprzed awarii. Ciekawym jest fakt, że niemal co czwarte przedsiębiorstwo doświadczyło sytuacji, w której sporządzony backup nie pozwolił odzyskać wszystkich utraconych danych.

Sytuacja, w której firmie nie udaje się odzyskać wszystkich danych, mimo wcześniejszego sporządzenia kopii zapasowej, najczęściej wynika z faktu, iż backup w firmach często wykonywany jest w sposób niekompletny, za pomocą różnych rozwiązań – w tym popularnych skryptów pisanych przez administratorów. Rozwiązania te na ogół nie są w stanie zapewnić optymalnej ochrony dla wszystkich danych zgromadzonych w środowisku sieciowym. Należy pamiętać, że backup to nie poszczególne pliki, ale cała struktura powiązanych ze sobą informacji. Odzyskanie jednego pliku nie gwarantuje zatem odzyskania wszystkich utraconych danych — tłumaczy problem Sławomir Pruchnicki, product manager rozwiązań firmy WD Arkeia w Polsce.

Co trzecie przedsiębiorstwo biorące udział w IT Security SHOW przyznało, że stosuje specjalistyczne oprogramowanie, służące do monitorowania aktywności pracowników w Internecie. Takie aplikacje pozwalają sprawdzić jakie witryny pracownik odwiedza w godzinach pracy, jak długo na nich przebywa oraz ile danych z nich pobiera, np. oglądając filmy w serwisie youtube.com.