Obake: wyświetla obraz w dwóch wymiarach. Dwóch… i pół

Ekrany dotykowe przez ostatnie kilka lat ewoluowały intensywnie. Od prostych interakcji przeszliśmy do czasów, w których obsługa multitouch i precyzja ekranu dotykowego przestała zachwycać kogokolwiek. Można zaryzykować stwierdzenie, że dwa wymiary opanowaliśmy do perfekcji.

Jednak dwa wymiary to za mało według niektórych. Dhairya Dand i Rob Hensley z laboratorium mediów na MIT zaprezentowali prototyp ekranu dotykowego. Obake przedstawiany jest jako dwuipółwymiarowy ekran dotykowy, który przy wykorzystaniu siłowników, kamer mierzących głębię, projektora z wysoką rozdzielczością i wreszcie silikonowego ekranu definiuje na nowo takie pojęcia jak „uszczypnij by powiększyć”.

Elastyczny ekran dotykowy, z projektorem umieszczonym nad nim pozwala użytkownikowi na trójwymiarowe formowanie ekranu. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyświetlaczy dotykowych, Obake śledzi dotyk użytkownika w trzech wymiarach. Twórcy prototypu nie widzą obecnie jakiegokolwiek zastosowania urządzenia zarówno w tabletach jak i w smartfonach, gdyż zastosowana przy budownie Obake technologia po prostu nie pozwala na zamontowanie wyświetlacza w tych urządzeniach.

Twórcy mają nadzieję, że ich urządzenie wpłynie na konstrukcję i zastosowanie ekranów 3D. Jak? Tego nie zdradzili.

0
Źródło: theverge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.