400-krotnie szybszy Internet na wyciągnięcie ręki

Technika redukcji szumów, dobrze znana wielu z was chociażby z zestawów słuchawkowych, wkrótce może znaleźć inne zastosowanie. Może być wykorzystana w łączach internetowych, dzięki czemu połączenia mają stać się znacznie szybsze i stabilniejsze.
Filmy się już nie buforują? Od razu lepszy humor...

Filmy się już nie buforują? Od razu lepszy humor…

Zestawy słuchawkowe wykorzystują wbudowany mikrofon, który wykrywa niepożądane hałasy w twoim otoczeniu. Emitują one następnie dźwięk, który tłumi owe hałasy, pozwalając ci cieszyć się czystym dźwiękiem. Ta sama technika może wkrótce trafić do przewodów światłowodowych wykorzystywanych do przesyłania danych.

Naukowcy z Bell Laboratories doszli do wniosku, że dzięki umieszczeniu w przewodach podwójnej wiązki światła można wykorzystać dokładnie to samo zjawisko. Udało im się wysłać dane z prędkością 400 gigabitów na sekundę przez światłowód o długości 12 800 kilometrów! Po nałożeniu na siebie dwóch fal, wszystkie zakłócenia są wzajemnie niwelowane, dzięki czemu uzyskiwany jest czysty, oryginalny sygnał.

Naukowcy są – jak przyznają, wręcz zdumieni – że nikt wcześniej na to nie wpadł. Czekamy zatem na masowe zastosowanie tej technologii!

0
Źródło: BBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.