Internet szyfrowany kwantowo: próba odczytu niszczy wiadomość

Nic tak dobrze nie chroni danych jak laserowa, szyfrowana kwantowo sieć. Już sama próba odczytania danych niszczy je bezpowrotnie. Problem w tym, że takimi danymi trudno zarządzać. Ale...
Istnieją skuteczniejsze metody niż powyższa...

Istnieją skuteczniejsze metody niż powyższa…

Szyfrowanie kwantowe nie jest nowym wynalazkiem. Już od dość dawna wiadomo, że jest zabójczo skuteczne. I właśnie w tym problem! Jest ono na tyle sprawne, że… utrudnia dostęp do danych nawet autoryzowanym osobom. Samo istnienie urządzenia przekazującego dane dalej (takiego jak ruter) niszczy zaszyfrowaną wiadomość.

Los Alamos National Labs znalazły rozwiązanie tego problemu. Naukowcy stworzyli sieć kwantową i kwantowe rutery. które konwertują dane na „tradycyjne bity i bajty”, po czym na nowo ją szyfrują w momencie, kiedy ma ona dotrzeć do urządzenia końcowego.

Testy trwają już od 2,5 roku, a na dodatek obniżają stopień zabezpieczenia danych z uwagi na wyżej wymienioną konwersję, stwarzając ryzyko podsłuchu przez niepowołane osoby. Tym niemniej jest to i tak zdecydowanie najskuteczniejsza dostępna metoda zabezpieczenia danych.

0
Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.