Piła obrotowa, którą nie da się uciąć palca

SawStop to producent pił stołowych z Tualatin w Oregonie. Wynalazł on takie narzędzie, które w przeciągu kilku milisekund zatrzymuje pracę maszyny w momencie, w którym zostanie ona dotknięta palcem lub inną częścią ciała.
SawStop

SawStop

Zasada działania SawStop jest, wbrew pozorom, dość prosta. Na ostrze piły wprowadzone jest niewielkie napięcie elektryczne, a następnie jest ono monitorowane. W momencie wykrycia jakiejkolwiek zmiany, nawet takiej wywołanej dotknięciem, załącza się automatyczny hamulec, błyskawicznie zatrzymując ostrze. W efekcie operator piły może się co najwyżej skaleczyć, zamiast stracić palec lub odnieść inną, poważną ranę.

Według statystyk cytowanych przez SawStop, w samych Stanach Zjednoczonych dochodzi do trzech tysięcy amputacji palców rocznie z powodu wypadków przy pile obrotowej, a na całym świecie liczba ta wynosi około 60 tysięcy poszkodowanych. Według SawStop, kosztuje to służbę zdrowia nawet dwa miliardy dolarów rocznie.

0
Źródło: SawStop
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.