Nowy rekord samochodu zasilanego elektrycznie

Drayson Racing Technologies pobił światowy rekord prędkości dla lekkiego samochodu elektrycznego. Jego Lola B12 69/EV osiągnęła maksymalną prędkość 328,6 km/h na torze RAF Elvington w Yorkshire.
Lola-Drayson B12/69EV

Lola-Drayson B12/69EV

Lord Drayson, szef korporacji, który sam siedział za kółkiem Loli, powiedział, że to osiągnięcie ma podkreślić potencjał technologii elektrycznie zasilanych pojazdów. Poprzedni rekord został ustanowiony w 1974r. przez Battery Box General Electric.

Drayson to jednak nie jedyna firma, która ma nadzieję wykorzystać elektryczne pojazdy w sporcie. W zeszłym tygodniu Nissan zaprezentował Zeod RC (Zero Emission On Demand Racing Car), który może przełączać się z tradycyjnego trybu na elektryczny. Firma zamierza wprowadzić pojazd do przyszłorocznego wyścigu Le Mans 24 i ma nadzieję, że współzawodnictwo z innymi koncernami także pozwoli rozwinąć tę technologię w samochodach osobowych.

Paul Newton, analityk samochodowy z Global Insight, twierdzi jednak, że prace nad szybkością pojazdu elektrycznego są relatywnie prostą sprawą. Nieskończenie trudniejszym problemem jest natomiast pokonanie podstawowych praw fizyki i uczynienie z elektrycznych aut praktycznych i ekonomicznych pojazdów.

0
Źródło: BBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.