Czy androidy marzą o elektrycznych pszczołach?

Populacja pszczoły miodnej drastycznie spadła w ostatnich latach w wyniku m.in. zwiększonej ilości stosowanych pestycydów i zmian klimatycznych. Jeśli owady wyginą całkowicie ekosystem całej planety znajdzie się w niebezpieczeństwie. Problem jest na tyle poważny, że zespół naukowców z Harvard i Northeastern University pracuje już nad rojem miniaturowych robotów, mogących w razie potrzeby zastąpić prawdziwe pszczoły.

W wywiadzie dla Scientific American liderzy zespołu powiedzieli: „W 2009r. trzech z nas zaczęło poważnie zastanawiać się, co zrobić, by stworzyć kolonię robotycznych pszczół. Myśleliśmy nad tym, czy mechaniczne pszczoły będą mogły nie tylko replikować indywidualne zachowania, ale także te wynikające z interakcji pomiędzy tysiącami pszczół. Udało już nam się stworzyć pierwsze Robo-Pszczoły i teraz pracujemy nad metodami, by współpracowały one ze sobą jak prawdziwy rój.”

Roboty wielkości małych owadów to część programu Micro Air Vehicles, który ma na celu wykorzystanie ich nie tylko do zapylania kwiatów, ale także do badań w skażonych obszarach, opracowywania lepszych prognoz pogody, czy monitorowania ruchu. Duża liczba małych, zwinnych robotów naśladująca pod względem fizycznym i behawioralnym grupę owadów byłaby w tych przypadkach o wiele bardziej efektywna niż pojedyncza jednostka.

0
Źródło: Inhabitat.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.