iKnife – skalpel, który sam rozpoznaje raka

Dr Zoltan Takats z londyńskiego Imperial College projektując iKnife oparł się na technologii wykorzystywanej w chirurgii od lat. Do tradycyjnego skalpela, który pod wpływem wysokiej temperatury wypala tkanki dodał czujnik dymu mogący błyskawicznie zanalizować jej stan.

Podczas przeprowadzania operacji chirurgicznych nowotworów lekarze starają się wyciąć jak najmniej zdrowej tkanki, ale bez odpowiednich badań trudno ustalić, czy taki „zapas” wystarczy, by pacjent wrócił do zdrowia. Często należy wykonać powtórny zabieg, by pozbyć się chorych „resztek”.iKnife to narzędzie, które znacznie usprawni prace chirurgów i skróci czas całego leczenia.

Ten inteligentny nóż analizuje dym, unoszący się wokół ciętych tkanek. Za pomocą spektrometru lekarz widzi więc na bieżąco, kiedy wszystkie chore części organów zostaną usunięte.

Podczas przeprowadzenia 91 testów klinicznych iKnife wykazał się 100% skutecznością. Miejmy nadzieję, że tak optymistyczne wyniki wpłyną na tempo produkcji narzędzia na masową skalę.

0
Źródło: Cnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.