Krakowska firma zarabiała na nielegalnym oprogramowaniu

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ujawnili nielegalne oprogramowanie w jednej z krakowskich firm. Wstępnie oszacowano szkody poniesione przez producentów oprogramowania na 30-40 tys. zł.

26 czerwca 2013 roku policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie realizując własne materiały operacyjne dokonali przeszukania pomieszczeń należących do jednej z krakowskich firm, ujawniając nielegalne oprogramowanie zainstalowane na poszczególnych stanowiskach komputerowych. Firma ta posługiwała się nielegalnym oprogramowaniem w postaci programów Microsoft Windows Office, pakietów Adobe oraz programów graficznych typu Corel. Do analizy zabezpieczono 4 twarde dyski.

Bartłomiej Witucki, koordynator BSA komentuje:

– Szkody poniesione przez producentów oprogramowania zostaną dopiero dokładnie oszacowane przez biegłych, jednak każdorazowo firmy decydujące się na łamanie prawa i korzystanie z pirackiego oprogramowania powinny liczyć się z sankcjami w postaci odpowiedzialności prawnej oraz finansowej. W 2012 r. polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania zapłacili 1,3 mln złotych. Najwyższe odszkodowanie w 2012 r. opiewało na kwotę ponad 225 tys. złotych.

0
Źródło: Komenda Miejska Policji w Krakowie, BSA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.