Następna generacja smartfonów z procesorami do 3 GHz

TSMC i GlobalFoundries planują rozpoczęcie produkcji układów mobilnych w 20 nm jeszcze w 2014 roku. Ten termin powinien się pokryć z wprowadzeniem kolejnej generacji mobilnych procesorów ARM.

W tej chwili najszybszym procesorem ARM jest Qualcomm Snapdragon 800 produkowany w 28 nm. Z taką samą częstotliwością ma pracować również Tegra 4i, która pojawi się już po wakacjach.

TSMC obiecuje, że wprowadzenie procesu 20 nm pozwoli na zwiększenie taktowania o 30%, niemal dwukrotne zwiększenie gęstości i do 25% lepszą energooszczędność. To oznacza, że w 2014 roku możemy spodziewać się pierwszych smartfonów z taktowaniem procesora dochodzącym do 3 GHz. Ponadto pojawiają się informacje, że Logan – nowa generacja Tegry – będzie wyposażona w układ GPU z rdzeniem Kepler.

Konkurencja w postaci Intela już po wakacjach wprowadzi układy Atom (Bay Trail) wykonane w technologii 22 nm i wyposażone w 4 rdzeneie taktowanych zegarem do 2,1 GHz. Producent planuje przejście na 14 nm już w 2014 roku, czyli wtedy gdy zaczną pojawiać się pierwsze układy ARM w 20 nm.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.