TEST: Sony Xperia E

TEST: Sony Xperia E

Xperia E to mały i prosty smartfon za około 500 zł. Obudowa na oko wygląda solidnie, ale trzeszczy, kiedy wziąć ją do ręki i ścisnąć.

Pod wysuwającą się do góry tylną pokrywą mieszczą się sloty na klasyczną kartę SIM oraz kartę pamięci microSD. Również akumulator jest wymienny, ale mimo to mógłby działać bez ładowania trochę dłużej. Czas rozmów wynosi 6:36 h, a czas surfowania w Internecie – równe 7 godzin. Nie są to złe wyniki, ale niektóre konkurencyjne tanie smartfony mogą pracować znacznie dłużej. Jakość rozmów trudno jednoznacznie ocenić: rozmówcy słyszą się głośno i – najczęściej – dosyć wyraźnie, ale ocenę obniża metaliczna barwa głosu oraz wyraźny szum w tle.

Za mało pikseli i kolorów

Wyświetlacz Xperii E ma przekątną 3,5″ i w teście wypada przyzwoicie. Jasność i kontrast jest w porządku, ale nie można powiedzieć tego samego o bardzo ograniczonej przestrzeni barw. Nic dziwnego – zamiast pełnych 16 milionów kolorów ekran wyświetla tylko 262 000 odcieni. Również liczba pikseli przy rozdzielczości 480 x 320 jest bardzo mała. Krótko mówiąc, treść wyświetlana na ekranie nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Na dobrą ocenę zasługuje za to responsywność wyświetlacza i sprawność pracy telefonu. Jednordzeniowy procesor okazuje się w zupełności wystarczający. Oczywiście przez cały czas pojawiają się lekkie skoki ekranu, ale jak na tę klasę cenową szybkość działania urządzenia jest więcej niż wystarczająca. Moduł HSPA w Xperii E umożliwia pobieranie danych z szybkością do 7,2 Mb/s. To żaden rekord, ale nie musimy obawiać się długiego oczekiwania na załadowanie stron.

Xperia E nie jest wyposażona w przedni aparat ani w lampę błyskową. Mamy do dyspozycji tylko znajdujący się z tyłu aparat z matrycą o rozdzielczości 3,15 MP. Jakość zdjęć robionych w optymalnych warunkach jest przyzwoita. Ostrość i odwzorowanie barw przy dobrym świetle nie budzi zastrzeżeń, ale kiedy brakuje światła, jest już znacznie gorzej.

Alternatywa

Xperię E możemy kupić w Internecie za ok. 500 zł. Równie dobry smartfon z Androidem 4.1 można jednak kupić już za ok. 400 zł. Chodzi o model LG Optimus L3 II z bardzo jasnym 3,2-calowym wyświetlaczem. Zaletą smartfonu LG jest znacznie dłuższy czas pracy. Pod względem jakości aparatu czy obsługi technologii internetowych nie ma pomiędzy tymi modelami zauważalnych różnic.

Sony Xperia E

Mała Xperia E firmy Sony nie sprawia żadnych niespodzianek. Wydajność telefonu z Androidem 4.1 odpowiada jego cenie, ale jest w pełni wystarczająca. Niewielka pochwała należy się za sprawność pracy i czuły ekran dotykowy.

PLUSY:

Czuły ekran

Sprawne działanie

MINUSY:

Niska rozdzielczość i liczba kolorów

Trzeszcząca obudowa

Słaby aparat