Twórca komputerowej myszki nie żyje

Praktycznie każdy z nas wie jak korzystać z komputerowej myszki. Każdy z nas używał jej nieraz w swoim życiu. I każdy z nas wie, jak bardzo ułatwia nam ona życie. Nie każdy z nas jednak wie, kto ją wynalazł.
Douglas Engelbart i jego wynalazek
Douglas Engelbart i jego wynalazek

Douglas Engelbart zmarł przebywając w swoim domu. To on jest odpowiedzialny za wynalezienie urządzenia, które on sam nazwał „wskaźnik x-y” i opatentował. Nazwa „myszka” pochodzi od innego inżyniera, który tak nazywał to urządzenie. Ta druga nazwa, co raczej nie dziwi, okazała się bardziej chwytliwa i nikt już dziś nie pamięta o „wskaźniku x-y”.

Czterdzieści lat temu myszka okazała się wynalazkiem prawdziwie rewolucyjnym. To jednak nie koniec prac Engelbarta. Naukowiec udzielał się w Augmentation Reseach Center (ARC), które uczestniczyło w początkach ARPANET-u. Pracował też nad takimi rewolucyjnymi wynalazkami, jak interfejs wielookienkowy, pomoc kontekstowa i przy wielu innych. Owdowił swoją żonę, miał czwórkę dzieci.

Źródło: SRI International
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.