FlexCam: giętki aparat do tworzenia panoram

Wykonywanie zdjęć panoramicznych było kiedyś pracochłonnym procesem. Dziś zrobimy je nawet prostym smartfonem. Mimo to naukowcy z Queen's University's Human Media Lab wymyślili jeszcze łatwiejsze rozwiązanie: elastyczną kamerę, która rejestruje obrazy panoramiczne w mgnieniu oka.
FlexCam fot.Gizmodo.com

FlexCam fot.Gizmodo.com

Prototyp FlexCam’u został opracowany już w zeszłym roku, ale dopiero niedawno naukowcy zdecydowali się zaprezentować go publiczności. Aparat składa się z trzech obiektywów przymocowanych do elastycznego materiału. Zginając go do środka zapewniamy tym samym szerszy kąt widzenia. Czujniki umieszczone przy obiektywach odpowiadają za prawidłowe złożenie panoramy, a elastyczny ekran OLED umieszczony na odwrocie urządzenia prezentuje nam podgląd sceny w czasie rzeczywistym. Jak aparat działa w praktyce możecie przekonać się na poniższym materiale wideo.

Niestety naukowcy nie zamierzają przekształcać prototypu w finalną wersję urządzenia przeznaczoną do sprzedaży, ale mają nadzieję, że ich koncepcja zainteresuje producentów i będzie wykorzystana w przyszłości. Skoro nietypowe ekrany OLED znalazły już zastosowanie w telewizorach Samsunga i LG, być może takich innowacji doczeka się też sprzęt fotograficzny.

0
Źródło: Petapixel.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.