Lwi Big Brother od National Geographic

Nie byłoby to możliwe (a przynajmniej nie byłoby to bezpieczne…), gdyby nie zaangażowanie najnowocześniejszej techniki. Nagrania z powietrza rejestrowane były z pomocą MikroKoptera, natomiast – chyba najciekawsze w całym projekcie – bliskie ujęcia to przede wszystkim zasługa miniaturowego, ale opancerzonego (!) pojazdu gąsienicowego, w którym umieszczona była lustrzanka (lub nawet dwie lustrzanki).
Lwi Big Brother od National Geographic

Skoro zaś o lustrzankach mowa, tu też warto wspomnieć o ciekawej modyfikacji technologicznej. Nichols specjalnie przerobił jeden ze swoich aparatów Canona, usuwając sprzed matrycy filtr podczerwieni (IR). Dzięki temu możliwe było rejestrowanie lwów nocą, oświetlonych nie angażującym ich uwagi oświetleniem podczerwonym. Dzięki temu ich zachowanie było zupełnie inne niż w przypadku wykorzystywania tradycyjnego oświetlenia błyskowego lub żarowego.

Jak to wyglądało w praktyce? Na to pytanie najlepiej odpowie poniższy film. Warto jednak także obejrzeć galerię zdjęć wykonanych przez Nicholsa, a przede wszystkim zapoznać się z niezwykłą, częściowo interaktywną galerią zdjęć i filmów, pokazujących króla zwierząt z bardzo niedużej odległości.