„Mona Lisa” cieńsza od ludzkiego włosa

Naukowcy z Instytutu Technologii w Georgii stworzyli obraz o wielkości równej 1/3 szerokości ludzkiego włosa. Za wzór obrali sobie jedno z najsłynniejszych dzieł okresu renesansu - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci.

Z takiego osiągnięcia techniki sam mistrz Leonardo byłby dumny. Replika „Mona Lisy” została namalowana na powierzchni 30 mikronów. Pojedynczy piksel obrazu był kwadratem o wymiarach 125 nanometrów. Jeśli porównanie z włosem nie jest dość obrazowe, możecie myśleć o tym dziele współczesnej nauki jak o maleńkim tatuażu mrówki (wizualizacja powyżej).

Sam proces „malowania” przebiegał oczywiście inaczej niż tradycyjnie. Naukowcy wykorzystali tu proces termochemicznej nanolitografii. Pod mikroskopem sił atomowych odpowiednio ogrzewano kolejne piksele – im powierzchnia była bardziej gorąca, tym obraz stawał się jaśniejszy.

Projekt możemy traktować nie tylko jako sztukę, ale przede wszystkim jako dowód na to, że skomplikowane reakcje chemiczne mogą być stosowane w skali mikroskopowej, co może mieć znaczenie dla rozwoju produkcji nanotechnologicznych urządzeń.

„Mona Lisa” – najmniejszy obraz świata

'Mona Lisa' - najmniejszy obraz świata

0
Źródło: popsci
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.