RRAM – rewolucja w pamięciach komputerowych

Wygląda na to, że wkrótce producenci komputerów i smartfonów będą mogli "upakować" do nich znacznie więcej pamięci, a przy okazji zwiększyć czas ich pracy na baterii. Wszystko dzięki wynalazkowi firmy Crossbar.

Najnowszy wynalazek firmy Crossbrar to RRAM (Resistive RAM), który, jak twierdzą jego twórcy, jest w stanie zmieścić terabajt danych w układzie scalonym wielkości znaczka pocztowego. Dodatkowo, układy RRAM można montować „piętrowo” (jak na ilustracji powyżej), co zwiększa pojemność pamięci bez dodatkowego zwiększania powierzchni, jaką układ zajmuje.

Crossbar twierdzi, że RRAM będzie 20-krotnie wydajniejszy od najlepszych układów NAND flash na rynku, zużywając zarazem 20-krotnie mniej energii. Ma też być 10-krotnie wytrzymalszy od NAND flash, zajmując przy tym o połowę mniej miejsca.

Crossbar planuje samodzielną sprzedaż pamięci RRAM a także licencjonowanie swojego pomysłu. Póki co, przyznano mu już 30 patentów.

0
Źródło: Crossbar
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.