XKeyscore jest jeszcze gorszy od PRISM!

Pojawiły się kolejne oskarżenia wobec amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa. Według nich i dokumentów, jakie zostały ujawnione, istnieje program XKeyscore, który ma na celu zbieranie danych na temat dowolnych osób, gdziekolwiek się one znajdują.

Informacje o XKeyscore opublikował The Guardian, który wcześniej otrzymał informacje od Edwarda Snowdena na temat projektu PRISM. Ów XKeyscore pozwala analitykom NSA (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa) na podgląd danych i metadanych z dowolnego źródła.

Dotyczy to absolutnie wszystkich danych. Zapytań do wyszukiwarek, treści e-maili, rozmów na komunikatorach. By skorzystać z XKeyscore, NSA musi mieć nakaz sądowy… pod warunkiem, że tyczy się to obywatela Stanów Zjednoczonych. Obywatele innych krajów są, według relacji Guardiana, podsłuchiwani bez żadnych limitów prawnych.

NSA twierdzi, że postępuje zgodnie z prawem, a zarzuty, że analizuje globalnie wszystkie przesyłane przez internautów dane celem analizy są bezpodstawne i są, jej zdaniem, oszczerstwem.

0
Źródło: The Guardian
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.