Najcieńsze szkło świata ma grubość zaledwie 2 atomów!

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella i niemieckiego Uniwerytetu z Ulm odkryli przez przypadek najcieńszy arkusz szkła, wpisując się tym samym do Księgi Rekordów Guiness'a.
Studentka Pinshane Huang i profesor David Muller trzymający model atomowej struktury szkła

Studentka Pinshane Huang i profesor David Muller trzymający model atomowej struktury szkła

Choć najcieńszego szkła świata nie zobaczycie gołym okiem to bez wątpienia jest to ważne odkrycie, które może przyczynić się do przyśpieszenia pracy procesorów dzięki zastosowaniu ultracieńkich materiałów. Naukowcy podczas prac nad czystym grafenem zauważyli, że na jego powierzchni pojawia się specyficzny „osad”. Po dokładnych oględzinach okazało się, że owy „produkt uboczny” jest niczym innym jak związkiem krzemu i tlenu, czyli po prostu szkłem. Naukowcy podejrzewają, że jego powstanie jest związane z przeciekiem powietrza, który wywołał reakcję między miedzianymi foliami w piecu kwarcowym, używanymi do produkcji grafenu.

Co ciekawe bliski temu odkryciu był już fizyk William Zachariasen, który w 1932 roku próbował odpowiedzieć na pytanie jak wygląda zasadnicza struktura szkła.
0
Źródło: The Verge
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.