Wielki Zderzacz Hadronów jest już na Google Street View

Największy na świecie akcelerator cząstek znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy jest zarazem największą na świecie maszyną. Tunel, w którym położone są jego elementy rozciąga się na długość 27 km...

Jak wygląda najbardziej skomplikowane urządzenie zbudowane przez człowieka? Wielki Zderzacz Hadronów przytłacza swoją wielkością, choć zajmuje się badaniem najmniejszych cząstek atomowych. Podczas eksperymentów ze zderzaniem protonów (30 mln razy w ciągu sekundy!) specjalne detektory zbierają aż 100 terabajtów danych na sekundę. Urządzenie miało potwierdzić istnienie nowej cząstki elementarnej – bozonu Higgsa. Odkrycia tego dokonano w marcu ubiegłego roku.

Od dzisiaj CERN może zwiedzić każdy za pośrednictwem Google Street View. Obfotografowanie tego miejsca zajęło specjalistom z Google pełne dwa tygodnie. A jeśli fizyka elementarna i industrialne wnętrza Was nie interesują zawsze można skoczyć do innych, równie ciekawych miejsc zarówno tych położonych pod powierzchnią ziemi (jak Kopalnia Soli w Wieliczce, Wielka Rafa Koralowa) jak i tych nad nią (ogrody zoologiczne na świecie, wieża Eiffel’a).

Źródło: Google
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.