Metoda na ostre zdjęcia z tanich obiektywów!

Jak pewnie zauważyliście ciężko o dobry obiektyw w telefonie komórkowym. Nawet gdy nosi on napis Carl Zeiss, jest mu daleko do obiektywów z profesjonalnych aparatów fotograficznych.

W telefonie komórkowym uda się nieco lepszą matrycę, a niekiedy nawet optyczną stabilizację obrazu. Jeżeli chodzi o dobry obiektyw – w tym przypadku jest problem, bo zmieszczenie kilku(nastu) elementów optycznych w cienkim smartfonie stanowi duże wyzwanie. Uznawana obecnie za najlepszą – Nokia Lumia 1020 – ma obiektyw składający się z 6 elementów. Powstają wprawdzie urządzenia jak Samsung Galaxy S4 Zoom z dużym obiektywem, ale wydaje nam się że noszenie takiego telefonu w kieszeni może być sporym wyzwaniem.

Rozwiązanie problemu na tegorocznych targach SIGGRAPH zaproponowali Felix Heide, Mushfiqur Rouf, Matthias B. Hullin, Björn Labitzke, Wolfgang Heidrich oraz Andreas Kolb. Twierdzą oni, że dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów możliwe jest wykonywanie zdjęć dobrej jakości obiektywem wyposażonym tylko w jeden element optyczny. Więcej zdjęć znajdziecie na oficjalnej

stronie projektu

.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.