Raspberry Pi NoIR: zrób sam aparat do fotografii nocnej

Noir – to słowo po francusku tłumaczone jest po prostu jako "czarny", natomiast po angielsku może być rozumiane jako "Nie IR" czyli pozbawione filtra światła podczerwonego. Oba języki wskazują więc jednoznacznie, że Pi NoIR to świetny dodatek właśnie do fotografowania nocą.

Do tej pory użytkownicy mikrokomputerów Raspberry Pi, którzy chcieli zająć się bardziej poważnie fotografowaniem w trudnych warunkach oświetleniowych, nie mieli łatwo. Mogli na własną rękę próbować usunąć filtr podczerwieni wmontowany w moduł aparatu, który można zamontować na „malince”, ale oczywiście było to po pierwsze kłopotliwe, po drugie czasochłonne, a po trzecie – ryzykowne.

Dlatego projektanci Raspberry Pi zapowiedzieli nowy moduł aparatu pod nazwą Pi NoIR. Jak sama nazwa wskazuje, jest on pozbawiony filtra podczerwonego, dzięki czemu szczególnie nadaje się właśnie do fotografii nocnej. Ale nie tylko – zdjęcia bez filtra IR wykonane za dnia również wyglądają niesamowicie.

Według wstępnych zapowiedzi oficjalne wejście na rynek nowego modułu ma nastąpić w listopadzie tego roku. Poniżej

dwie próbki możliwości Pi NoIR

– filmy poklatkowe złożone ze zdjęć wykonanych właśnie nocą:

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.