Sputnik: rosyjska odpowiedź na hegemonię Google’a

Rosyjska spółka telekomunikacyjna Rostelecom, kontrolowana przez państwo otrzymała polecenie stworzenia wyszukiwarki internetowej. Ambicje są ogromne, co dobrze odzwierciedla nazwa projektu - Sputnik.

Czy Rosjanie potrzebują kolejnej wyszukiwarki? Najpopularniejszą wyszukiwarką w Rosji w chwili obecnej jest Yandex – wyszukiwarka odpowiada za 62% ruchu związanego z wyszukiwaniem informacji w Sieci. W lipcu zmarł współzałożyciel Yandex – Ilya Segalowicz. Spowodowało to chwilowy spadek wartości akcji firmy oraz sprowokowało pytania na temat przyszłości rosyjskiej wyszukiwarki.

Czy niepewna przyszłość Yandexu miała coś wspólnego z podjęciem decyzji o wejściu na rynek z wyszukiwarką Rostelecom? Nie wiadomo. Wiemy jedynie, że rosyjski operator wydał już 20 milionów dolarów na stworzenie własnego silnika wyszukiwania. Firma podała też do wiadomości, że wyszukiwarka Sputnik.ru będzie dostępna w pierwszym kwartale 2014 roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.