10 interesujących mikrociekawostek

Projektowanie odpowiednio małych źródeł energii do zasilania mikromaszyn jest arcytrudnym zadaniem. Naukowcom z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Stanu Illinois udało się jednak wydrukować za pomocą drukarki 3D baterie wielkości ziaren piasku. Są one złożone z warstw związków litu. Wynalazek zostanie wykorzystany w medycynie do zasilania implantów wszczepianych pacjentom.
10 interesujących mikrociekawostek

1) Wydrukuj sobie baterię

2) Kanciasty miniodtwarzacz

The Kube to największy gadżet w tym zestawieniu, ale za to najmniejszy odtwarzacz muzyczny na świecie. W sześcianie o boku 22 mm i wadze 18 g mieści się akumulator wystarczający na 6 godzin słuchania muzyki, podzespoły zapewniające przyzwoitą jakość dźwięku oraz slot na kartę microSD. Kube przypomina trochę iPoda shuffle, ale kosztuje niecałe 35 dolarów.

3) Rój robotów

Na Uniwersytecie Harvarda powstał robot o wdzięcznej nazwie Mobee. Może on swobodnie latać, śledząc wybrane obiekty albo zapylając rośliny. Mechaniczna pszczoła waży tyle co żywa i jest wielkości

małej monety. Podczas produkcji wszystkie elementy są początkowo składane na płaskiej powierzchni, a dopiero na końcu rozkładają się jak dziecięca trójwymiarowa książeczka.

4) Komputer w oku

Notebooki czy smartfony są olbrzymami w porównaniu ze zbudowanym na Uniwersytecie Stanu Michigan komputerem mierzącym zaledwie 1 milimetr sześcienny objętości (na zdjęciu leży na monecie jednodolarowej). Mieszczą się w nim dwa procesory, kamera, czujnik ciśnienia oraz nadajnik bezprzewodowy, a do zasilania służy zintegrowana bateria oraz maleńkie ogniwo słoneczne.Urządzenie jest wszczepiane do oczu pacjentów chorych na jaskrę i co 15 minut dokonuje pomiaru ich ciśnienia wewnątrzgałkowego.

5) Najmniejsze kondensatory

Kondensatory są niezbędnymi elementami telewizorów, smartfonów czy komputerów. Inżynierowie z japońskiej firmy Murata Manufacturing wykonali kolejny krok na drodze ich minimalizacji. Zaprojektowane przez nich kondensatory wykonane z monolitycznej ceramiki są tak małe, że zmieściłyby się na czubku zatemperowanego ołówka.

6) Światłowody w procesorach

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas zbudowali najmniejszy laser półprzewodnikowy, mierzący tylko 30 nanometrów szerokości. Tak małe lasery mogą zostać wykorzystane jako elementy procesorów do komputerów czy telefonów. Zamieniając sygnały elektryczne na impulsy świetlne przesyłane mikroskopijnymi światłowodami, lasery przyspieszyłyby transmisję danych w obrębie układów scalonych.

7) Molekularny chłopiec

Opublikowany na YouTubie przez firmę IBM klip “A Boy And His Atom” (“Chłopiec i jego atom”) ma prostą fabułę i wygląda ascetycznie, ale i tak obejrzało go już ponad 4,5 miliona internautów. Ta animacja poklatkowa powstała z 242 zdjęć zarejestrowanych podczas manipulowania pojedynczymi molekułami tlenku węgla na miedzianej płytce. Zastosowana w tym celu technika to krok w kierunku układów elektronicznych złożonych zaledwie z kilku atomów.

8) Książka dla liliputów

W izraelskim Instytucie Technologii Technion zdołano zapisać kompletną treść Deklaracji Niepodległości USA i Izraela na złotej płytce o powierzchni 0,04 milimetra kwadratowego. Litery zostały na niej wyżłobione skupionym strumieniem jonów galu, pozostawiającym rysy głębokie na 20 nanometrów. Wiosną płytkę podarowano amerykańskiemu prezydentowi Barrackowi Obamie.

9) Miniaturowy świat

W laboratoriach IBM stworzono trójwymiarową nanomapę dwukrotnie cieńszą od ludzkiego włosa. Jej dokładne wymiary to 11 mikrometrów szerokości na 22 mikrometry długości. Mount Everest, w rzeczywistości wysoki na prawie 9 kilometrów, mierzy na niej zaledwie 70 nanometrów. Mapę wyrzeźbiono w polimerze przy użyciu 500-nanometrowego krzemowego ostrza.

10) Pamięć lubi zimno

Współpraca inżynierów IBM-u i naukowców z niemieckiego instytutu CFEL zaowocowała stworzeniem magnetycznego nośnika danych wykorzystującego do zapisu pojedynczego bitu informacji zaledwie 12 atomów. Do przechowania jednego bajta danych wystarczy 96 atomów – w klasycznym dysku HDD liczba ta sięga pół miliarda. Niestety, na razie nanomagnesy złożone z atomów żelaza zachowują stabilność tylko w temperaturze zbliżonej do zera bezwzględnego.