Google wydaje rywala dla JavaScript

DART SDK zostało właśnie wydane przez Google w wersji 1.0, co oznacza, że jest gotowe do implementacji.

DART to stworzony przez firmę Google język programowania, który miał zastąpić JavaScript przy budowaniu witryn internetowych. Został udostępniony w 2011 roku, ale do tej pory nie zdobył praktycznie żadnej popularności. Powód tego faktu jest dość prosty – żadna przeglądarka nie oferowała natywnego wsparcia dla tego języka, więc kod napisany w DART i tak musiał być tłumaczony na JavaScript. W trakcie tego procesu powstawały bardzo długie frazy w JS, co kompletnie mijało się z celem.

Teraz zespół pracujący nad językiem opracował nowy translator o nazwie dart2js, który został napisany w DART i ma oferować o wiele lepszą konwersję. Natomiast uruchamianie kodu Google’a ma być szybsze od „idiomatycznego JS” o 42 do nawet 130 procent.

Obecnie tylko jedna przeglądarka oferuje natywne wsparcie dla kodu DART i jest nią Dartium – aplikacja oparta na projekcie Chromium.

Więcej info po kliknięciu w źródło.

0
Źródło: Google
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.