FBI, Europol i Microsoft rozbrajają potężny botnet

Microsoft właśnie się pochwalił, że wspólnie z FBI i należącą do Europolu jednostką EC3 ograniczył do minimum aktywność botnetu, który zainfekował prawie dwa miliony komputerów na całym świecie.

Botnet ZeroAccess, znany też pod nazwą Sirefef, nie powinien już sprawiać problemów. Sieć zainfekowanych komputerów została rozbrojona dzięki wspólnym wysiłkom FBI, Europolu i Microsoftu.

ZeroAccess modyfikował działanie wyszukiwarek Google i Bing na zainfekowanych komputerach. Podmieniał łącza w prezentowanych wynikach wyszukiwania, które zamiast prowadzić do owych wyników, prowadziły do witryn zarabiających na odsłonach.

ZeroAccess przynosił straty reklamodawcom rzędu 2,7 miliona dolarów miesięcznie. Był, jak twierdzi Microsoft, jednym z najlepiej zaprojektowanych i odpornych botnetów w historii. Gigant dodaje też, że ów Botnet nie został całkowicie wyeliminowany, a jedynie bardzo mocno osłabiony.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.