Intel: 18-rdzeniowe procesory już niebawem

Niedaleka przyszłość na rynku procesorów rysuje się pod kątem coraz większej liczby rdzeni. Wkrótce na rynek ma trafić pierwszy 18-rdzeniowy układ.

Wysokowydajne wersje układów Broadwell – następny obecnej generacji o nazwie Haswell – będą zawierać nawet 18 rdzeni – twierdzi serwis VR-Zone, powołując się na swoje źródła. Mowa tu o serwerowych procesorach Xeon, które zostaną wytworzone w najnowszym, 14-nanometrowym procesie technologicznym. Intel, zamiast zwiększania prędkości poszczególnych rdzeni, po prostu będzie dodawać ich więcej na jednym kawałku krzemu. 18 rdzeni w jednym układzie ma zadebiutować nie wcześniej, niż w 2015 roku.

Oprócz jednostek serwerowych, na rynek trafią także 8- oraz 10-rdzeniowe procesory dla desktopów i stacji roboczych. Pierwsze tego typu modele zadebiutować mają już w pierwszej połowie 2014 roku.

Z drugiej strony, rodzina Broadwell ma oferować także układy o bardzo niskim poborze mocy, nawet na poziomie 4,5W. To oznacza, że idealnie będą pasować zarówno do tabletów, jak i ultrabooków.

Źródło: VR-Zone
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.