Pierwszy 64-bitowy, czterordzeniowy procesor Qualcomma

Można było się spodziewać, że po wprowadzeniu przez Apple procesora 64-bitowego w nowym iPhone'ie 5S, inni producenci także podążą tym tropem.

Pierwszym z nich jest Qualcomm, który prezentuje swój pierwszy 64-bitowy procesor mobilny. Co ciekawe, układ ten wcale nie jest high-endowy. Należy bowiem do linii Snapdragon 400, która skierowana jest do smartfonów ze średniej półki. Model o oznaczeniu 410 ma cztery, nisko taktowane rdzenie Cortex-A53. To ta sama architektura, co rdzenie Cortex-A57, jednak te drugie są większe i wydajniejsze. Różnica w wydajności jest mniej więcej taka sama, jak w przypadku układów Cortex-A7 oraz Cortex-A15.

Nowy procesor będzie wspierać łączność LTE, maksymalnie 13-megapikselowe aparaty cyfrowe oraz nową grafikę Adreno 306, która jednak nie powinna zbytnio różnić się od obecnej generacji Adreno 305 pod kątem wydajności.

Co ciekawe, zarówno system operacyjny Android, jak i aplikacje w Google Play nie są kompletnie zoptymalizowane pod 64-bitową architekturę, pomimo tego, że system Google’a posiada wbudowane wsparcie dla 64 bitów.

Pierwsze smartfony oparte na nowym procesorze mają zadebiutować na rynku w drugiej połowie 2014 roku.

0
Źródło: Ars Technica
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.