SAVELEC: Tajna broń policji

SAVELEC: Tajna broń policji

Komisja Europejska przeznaczyła 4,3 miliona Euro na projekt SAVELEC, nad którym – na zlecenie niemieckiej, francuskiej i hiszpańskiej policji – pracują już inżynierowie w Stuttgarcie, Kamp-Lintfort i ośrodku MBDA w okolicach Paryża.

Chcemy mieć możliwość zatrzymania naprawdę potężnych samochodów, z którymi dzisiaj narzędzia policyjne nie dają sobie rady. – mówi Cécile Macé, inżynier systemów w MBDA – Na dzień dzisiejszy trudno jest bezpiecznie zatrzymać super szybkie auta pędzące po autostradzie”.

Technologia będzie wykorzystywała fale radiowe (a nie znacznie bardziej “brutalny” impuls elektromagnetyczny), które czasowo zakłócą prace komputerów sterujących układami w samochodach. Chociaż w teorii po takiej operacji elektronika auta nie powinna być trwale uszkodzona, by móc bez przeszkód usunąć auto z drogi, brytyjska policja, która opracowała niedawno podobny system zwraca uwagę, że technologia ta nie jest w 100% bezpieczna. Gdy impuls zablokuje np. układ sterowania i hamowania w pojeździe rozpędzonym na autostradzie kierowca siedzący za kółkiem zostanie pozbawiony kontroli nad nim i może spowodować wypadek.

Brytyjski E2V, ważący 350 kg, potrafi już teraz zatrzymać samochód z odległości 60 metrów, zmuszając swoim sygnałem komputer pokładowy ściganego auta do ciągłego resetowania. Inżynierowie z SAVELEC chcą opracować działający prototyp urządzenia do 2016 r. Do tego czasu szczegółowe informacje nie będą ujawniane, by zapobiec pojawienia się na rynku odpowiednich przeciwśrodków.

Grafika z wozem policyjnym pochodzi z serwisu Shutterstock