Coraz więcej złośliwego oprogramowania na Androida

Eric Schmidt, przewodniczący Google'a, stwierdził niedawno, że Android jest systemem lepiej zabezpieczonym od iOS-a. Tymczasem według badań RiskIQ, ilość złośliwych aplikacji w Google Play cały czas rośnie w zastraszającym tempie.

Jak wynika z badań firmy RiskIQ, w 2011 roku pojawiło się 11 tysięcy złośliwych aplikacji w sklepie Google Play. Z kolei w 2013 roku ilość ta wzrosła o 388 procent do 42 tysięcy. RiskIQ dodaje, że w 2011 roku Google usunął tylko 60 procent z tych aplikacji, a w 2013 roku raptem 23 procent. Ogólnie, w ubiegłym roku, 12,3 procent aplikacji z Google Play zawierało złośliwy kod.

Badania RiskIQ oparte są na autorskiej technice firmy, która symuluje interakcję użytkownika z aplikacjami, dzięki czemu, jak twierdzi firma, jest w stanie wykryć szkodniki, które umykają uwadze firm stosujących standardowe metody. Ponoć najwięcej złośliwych aplikacji znajdziemy w grupie tych, które służą do personalizacji systemu. Na drugim miejscu stoją aplikacje rozrywkowe, na trzecim zaś edukacyjne.

0
Źródło: RiskIQ
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.