Europa chce stworzyć własny internet, oddzielony od USA

Angela Merkel, kanclerz Niemiec zaproponowała, aby Europa stworzyła własną sieć komunikacyjną. Takie rozwiązanie zwiększyłoby bezpieczeństwo danych Europejczyków.

I znów wracamy do afery NSA i dokumentów udostępnionych przez Edwarda Snowdena. Obecnie, większość naszych danych siłą rzeczy przechodzi przez amerykańskie serwery. Oznacza to, że amerykańskie agencje wywiadowcze, takie jak słynne NSA, jeśli chce, może bez większego problemu czytać naszą korespondencję. Dokumenty, które Snowden udostępnił informacji publicznej pokazują, że jest to dosyć powszechna praktyka. NSA posunęła się nawet o krok dalej, podsłuchując rozmowy telefonicznej europejskich przywódców.

Proponowana przez Merkel inicjatywa ma zostać jeszcze w tym tygodniu omówiona z prezydentem Francji – Francoisem Hollandem. Nie jesteśmy tylko pewni, czy ten projekt, jeśli zostałby zrealizowany, byłby realną zmianą dla zwykłego obywatela. Zamiast amerykańskich agencji, podsłuchiwałyby nas europejskie, parlament EU miałby o wiele większą władzę i zdolność wprowadzania kolejnych ograniczeń do „europejskiego internetu”, no i… z pewnością taka inwestycja musiałaby zostać zfinansowana z naszych podatków.

0
Źródło: bbc.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.