Fundacja Panoptykon chce pozwać Kancelarię Premiera

Panoptykon zwrócił się z prośbą do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o udostępnienie informacji publicznych dotyczących wiedzy premiera na temat programu szpiegowskiego PRISM. Jak dotąd fundacja nie otrzymała odpowiedzi, dlatego teraz rozważa pozew

Założycielka fundacji Panoptykon zaznacza, że była to już druga próba uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące polskiego udziału w programie PRISM:

Drugi raz Kancelaria nie udzieliła konkretnej odpowiedzi. Wciąż nie wiadomo czy polskie służby współpracowały z amerykańskimi, czy Polacy korzystali z PRISM. Nie wiadomo też czy polska zgłaszała zastrzeżenia do umów, które były naruszane przez Amerykanów, o czym informował Edward Snowden — mówi Szymielewicz.

Po raz pierwszy, fundacja Panoptykon wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zwróciły się z pytaniami do KPRM jesienią zeszłego roku. Obie fundacje wysłały wtedy 100 pytań do najważniejszych instytucji w Polsce. Największy problem z odpowiedzią mieli premier i minister spraw wewnętrznych – obie instytucje, pod które podlegają służby specjalne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.