Goclever Insignia 5X

W naszym teście niedrogich smartfonów (02/2014) model Insignia 5 zdobył pierwsze miejsce. Urządzenie wyposażone było w czterordzeniowy SoC MediaTek MT6589 w wersji “T” taktowanej z częstotliwością do 1500 MHz, gigabajt pamięci RAM oraz 4 GB ROM. Obraz wyświetlany był na 5-calowym ekranie o rozdzielczości 720×1280 pikseli.
Goclever Insignia 5X

Insignia 5X to niemalże ten sam smartfon, jednak z kilkoma znaczącymi ulepszeniami. O podobieństwie niech świadczy fakt, że obydwa modele zamknięto w identycznych obudowach – na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć z którym mamy do czynienia. Wystarczy jednak włączyć ekran. Choć już Insignia 5 mogła się pochwalić gęstością pikseli wynoszącą 294 PPI, w 5X zamontowano ekran o rozdzielczości Full HD, który podnosi ten wynik do 440 PPI (dla porównania w Samsungu Galaxy S III jest to 306 PPI). Taki ekran nie jest tu od parady bowiem GoClever bez żadnych problemów radzi sobie z odtwarzaniem filmów w rozdzielczości 1080p. Dodatkowo działający na urządzeniu Android w wersji 4.2.1 umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu na zgodny telewizor.

Insignię 5X można też nabyć w komplecie z adapterem Aerodisplay wyposażającym każdy telewizor ze złączem HDMI w klienta bezprzewodowej transmisji obrazu i dźwięku. Niestety odtwarzane za jego pomocą na dużym ekranie filmy nie są do końca płynne. Niemniej jednak to rozszerzenie świetnie sprawdza się podczas wyświetlania bardziej statycznych scen np. prezentacji.

Prócz ekranu, zmianie uległ moduł aparatu – tym razem zastosowano sensor 13 Mpix co zauważalnie przełożyło się na jakość wykonywanych zdjęć. Obydwa modele to smartfony Dual-SIM, a zatem obsługujące jednocześnie dwie karty SIM (w trybie dual stand-by). Pod względem wydajności Insignia 5 i 5X wypadają niemalże tak samo, nieznaczne różnice obserwujemy jedynie w testach graficznych – odrobinę niższe wyniki wynikają z faktu, że wyższa rozdzielczość wymaga wykonania większej liczby operacji w tym samym czasie.

PODSUMOWANIE

Solidnie wykonany, estetyczny i wydajny smartfon Dual-SIM z ekranem o rozdzielczości Full HD. Dobry aparat, płynne działanie i dodatkowa, duża bateria (4000 mAh).

+

dobra wydajność, bardzo dobra kamera, druga bateria, adapter Aerodisplay

niezbyt płynne bezprzewodowe przesyłanie obrazu

Grzegorz Bziuk

ProcesorMediaTek MT6589T Cortex-A7 1,5 GHz (Quad-Core)
Układ graficznyPowerVR SGX 544
Pamięć RAM1 GB
Pamięć wewnętrzna / rozszerzenie4 GB / microSD do 32 GB
Ekran przekątna / rozdzielczość5″ / 1080×1920 pikseli
Aparat13 Mpix
System operacyjnyAndroid 4.2.1
BateriaLi-Ion 2000 mAh
Dual-SIM / Działa z Aero2tak / tak
Wymiary (wys.×szer.×gr.) / Masa143×72×9 mm / 156 g (z baterią)
Infowww.goclever.pl