Lockheed Martin testuje najmocniejsze przenośne działko laserowe

Koncern Lockheed Martin postanowił w tym tygodniu pochwalić się światu swoim nowym prototypem przenośnej broni laserowej. Laser o mocy 30 kW to pierwszy krok do masowej produkcji dział laserowych, które będą montowane na czołgach, helikopterach i myśliwcach.

Wysoką moc laser uzyskuje w wyniku procesu określanego jako Spectral Beam Combining. Polega ona na łączeniu wielu wiązek laserowych (każda o innej długości fali) w jeden promień o bardzo dużej mocy. W pewnym sensie można ten proces określić jako „zasadę odwróconego pryzmatu” (zwykły pryzmat rozszczepia światło na różnokolorowe wiązki fal o odmiennych długościach).

Oprócz wysokiej mocy (która prawdopodobnie w finalnych wersjach będzie jeszcze trzy razy wyższa) zaletą rozwiązania Locheed Martina jest również jego stosunkowo mały rozmiar. Mały na tyle, że tego typu działa laserowe da się zamontować np. na myśliwcu F-35 (też produkowanym przez Lockheed’a).

Projekt otrzymał dofinansowanie ze strony armii amerykańskiej.

A tak wygląda wykorzystanie działa laserowego w praktyce – do strącania nadlatujących rakiet (testy przeprowadzone w kwietniu 2013 roku):

0
Źródło: dailymail.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.