Apple CarPlay to system od… BlackBerry?

CarPlay, czyli platforma multimedialna dla samochodów opracowana przez Apple'a, pozwalająca na korzystanie z możliwości iPhone'a w sposób wygodny i bezpieczny, nie opiera się o autorskie rozwiązanie AirPlay, jak przypuszczano, a jest licencjonowane od BlackBerry.

Informacje te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale wygląda na to, że platforma AirPlay, którą niedawno zaprezentował Apple, oparta jest o licencjonowane, a nie autorskie rozwiązania. Konkretniej, wykorzystuje ponoć ona system operacyjny QNX, stworzony przez firmę BlackBerry.

Apple nie komentuje sprawy, ale oświadczenie BlackBerry jest w ciekawy sposób wymijające. –

Łączność z telefonami i innymi urządzeniami mobilnymi jest główną zaletą platformy QNX dla samochodów, i wielu producentów tychże wykorzystuje naszą platformę, by móc je zintegrować ze swoimi pojazdami. Jesteśmy partnerami Apple od dawna, zapewniając łączność najwyższej klasy z ich urządzeniami, owo partnerstwo dotyczy również Apple CarPlay — pisze Paul Leroux, zajmujący się platformą QNX. Apple faktycznie jest partnerem QNX.

QNX został kupiony przez BlackBerry w 2010 roku i jest wykorzystywany w ponad 20 milionach pojazdów na całym świecie.

0
Źródło: N4BB
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.