FoldScope – mikroskop z papieru, który złożysz w 10 minut

Manu Prakash wraz ze swoim zespołem badawczym z Uniwersytetu Stanford zaprezentował pierwszy, rewolucyjnie tani mikroskop, który wspomoże lekarzy z krajów Trzeciego Świata.

FoldScope choć z pozoru może przypominać tekturową zabawkę jest w pełni funkcjonalnym mikroskopem optycznym. Za wyjątkiem diody LED, soczewki i baterii wszystkie jego elementy wykonane są z papieru, dzięki czemu koszt produkcji pojedynczego egzemplarza wynosi zaledwie 50 centów. Prakash pracował nad projektem od 2012r. W tym tygodniu zaprezentował najnowszą wersję FoldScope’u, którą cechuje kolorowe oznaczenie poszczególnych elementów. Części mikroskopu ławo wyciska się z planszy i składa szybciej niż podstawową figurkę origami.

Papierowy mikroskop pomoże głównie w identyfikacji pasożytów wywołujących malarię czy giardiozę. Dzięki swojej mobilności i przede wszystkim cenie urządzenie znajdzie swoje zastosowanie w miejscach, w których lekarze nie mogą liczyć na wyposażone laboratorium.

0
Źródło: Gizmodo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.