Nowa generacja ogniw słonecznych

Wyobraź sobie fasadę centrum handlowego, która w ciągu dnia magazynuje energię słoneczną, by w nocy stać się kolorowym wyświetlaczem reklamowym. Dzięki temu odkryciu powyższa wizja stanie się rzeczywistością.

Ogniwa słoneczne najczęściej produkowane są z krzemu. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang postanowili jednak wykorzystać do budowy inny minerał – perowskit – dzięki któremu produkcja materiałów fotowoltaicznych może być aż pięciokrotnie tańsza. Nie o ekonomię tu jednak chodzi, a o niezwykłe właściwości tego materiału.

Gdy jeden z fizyków uniwersyteckich poprosił swojego asystenta o skierowanie wiązki lasera na nowo opracowane ogniwo z perowskitu, to – ku zaskoczeniu wszystkich – rozbłysło światłem. Podekscytowani odkryciem naukowcy szybko zauważyli, że przy odpowiednim dobraniu składu materiału będą w stanie wpłynąć na określoną barwę emitowanego światła. To z kolei sprawia, że materiał może znaleźć zastosowanie przy produkcji wyświetlaczy. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wystawić smartfon czy tablet na słońce, by naładować ich baterie.

0
Źródło: Sciencedaily
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.