Twórca WWW apeluje o stworzenie Karty Swobód Internetu.

Tim Berners-Lee, człowiek który stworzył podstawy World Wide Web apeluje o utworzenie dokumentu podobnego do Magna Charta Libertatum. Jego zdaniem poziom inwigilacji w Sieci zagraża jej neutralności.

W wywiadzie, którego udzielił redakcji The Guardian, Berners stwierdził:

Potrzebujemy globalnej konstytucji, swojego rodzaju karty praw. Dopóki Sieć nie będzie prawdziwie neutralnym miejscem, nie będziemy mieć takich rzeczy jak rządy otwarte na inicjatywy obywatelskie, prawdziwej demokracji, dobrej opieki zdrowotnej, różnorodności w kulturze i komunikacji pomiędzy różnymi społecznościami.

Wykorzystując dzisiejsze 25-lecie powstania WWW, jej twórca zwraca się z apelem do Internautów, aby spróbowali przygotować Internetową Kartę Praw, która obowiązywała by w ich kraju. Berners-Lee od początku popierał również działalność Edwarda Snowdena, który w jego mniemaniu walczył z narastającą cenzurą i inwigilacją Sieci przez państwowe służby wywiadowcze.

0
Źródło: reddit
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.