Chińska firma wydrukowała 10 domów w 1 dzień

Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o nowych zastosowaniach druku 3D. Większość z nich dotyczy jednak drobnych obiektów. Jeśli jednak zbudujemy drukarkę o znacznie większych rozmiarach, będziemy mogli nawet wydrukować sobie...dom!

Brzmi abstrakcyjnie? A jednak! W Szanghaju powstało już maleńkie osiedle składające się z 10 domów wydrukowanych w trakcie zaledwie jednego dnia. WinSun Decoration Engineering Co. skonstruowało olbrzymią drukarkę, która jako materiał budulcowy wykorzystuje beton pochodzący z recyklingu odpadów przemysłowych. Urządzenie nie drukuje domu w całości, lecz dzieli go na części, które następnie należy samodzielnie połączyć.

Koszt produkcji domu w stanie surowym o wymiarach 15m (długość) x 10m (szerokość) x 6m (wysokość) przy użyciu drukarki 3D wynosi 4 800$ (około 14,5 tys. zł).

O podobnej koncepcji myślą już także Amerykanie. Na Uniwersytecie Południowej Kalifornii zbudowano drukarkę, która potrafi wydrukować dom w całości w 24 godziny. Na razie jednak urządzenie i sama technologia tzw. countour craftingu znajduje się jeszcze w fazie testowej. Poniżej możemy jednak obejrzeć jak wygląda to w praktyce.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.