Dzieła sztuki odzyskane z… dyskietek do Amigi!

Członkowie klubu Carnegie Mellon University Computer Club zwrócili uwagę na jeden klip na YouTube, na którym Warhol pracował na komputerze Commodore. Postanowili sprawdzić, czy wszystkie prace z tego okresu zostały zaprezentowane szerszej publiczności. I trafili na żyłę złota.

Andy Warhol przez krótki czas współpracował w ramach akcji marketingowej z firmą Commodore. Ale czy wszystkie efekty tej współpracy znane są po dziś dzień? Grupka młodych ludzi z jednego z uniwersyteckich klubów komputerowych postanowiła to sprawdzić. Wspólnie z Muzeum Andy’ego Warhola przeskanowali dyskietki należące do artysty i… odnaleźli aż 28 prac, których świat nigdy wcześniej nie widział.

Dyskietki pochodziły z 1985 roku, więc przy próbie odzyskania danych musiano zachować szczególną ostrożność. Na dodatek dane zapisane były w formacie, który w dzisiejszych czasach nie jest obsługiwany przez żadne nowoczesne oprogramowanie. Użyto rozwiązania KryoFlux, by wykonać kopię obrazów dyskietek, a następnie odnaleziono pliki z rozszerzeniem .PIC. Za pomocą inżynierii wstecznej udało się skonwertować dane do formatu .PPM, a następnie do .PNG.

Ciekawe co jeszcze kryją „starożytne” dyskietki i inne nośniki danych, pochowane w przeróżnych archiwach i muzeach…

0
Źródło: Studio for Creative Inquiry
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.